Į ką atsižvelgti kuriant-redaguojant gyvenimo aprašymą

Kalbant apie profesionalių paslaugų ar finansų sektorius griežtų taisyklių nėra, tačiau reikėtų žinoti keletą svarbių momentų. Vienas iš jų – gyvenimo aprašymas turi turėti pagrindinę informaciją apie asmenį – vardą/pavardę, kontaktinį el. pašto adresą bei telefono numerį, išsilavinimą/darbo patirtį (jeigu yra). Kartais taip pat yra gerai nurodyti ir miestą/šalį, tačiau tikslaus adreso įrašyti tikrai nebūtina. Bet, vien to turbūt nepakaktų? Tai ką daryti toliau? Nuo ko reikėtų pradėti ieškant darbo? Žinoma, nuo gyvenimo aprašymo – pirmo ir nelabai išvengiamo darbo paieškos proceso etapo. Atrodo, toks paprastas atsakymas! Bet jis gali neatrodyti toks akivaizdus, jei darbo paieškos pradedamos po ilgos pertraukos ar tiesiog tai yra daroma pirmą kartą Visgi, verta paminėti, kad dabartinėje darbo rinkoje, pasitaiko atvejų, kai gyvenimo aprašymas nėra labai svarbus, bet tai yra išimtys specifinėms pozicijoms.. „Koks skirtumas, koks tas CV bus, svarbu, kad būtų pagrindinė informacija, o visą kitą galės paklausti per interviu.“ – kartais pasitaikanti nuomonė, retais atvejais atitinkanti realybę. Bent kartą atrankos procesą vykdęs HR specialistas ar vadovas labai greitai į tokį pasisakymą galėtų atsakyti klausimu „O dėl kokių priežasčių tuomet turėtum būti pakviestas į pirmąjį interviu?“. Labai svarbu suprasti, kad pustuštis bet kaip sumestas CV nekelia noro jus pakviesti į darbo pokalbį – jūsų gyvenimo aprašymas yra jūsų vizitinė kortelė, kurią siunčiate potencialiam darbdaviui.

  • Pirmasis patarimas būtų nebijoti nerti į interneto platybes ir paieškoti lengvai redaguojamų šablonų. Internete tikrai gausu skirtingų variantų ir kiekvienas, įdėjęs šiek tiek pastangų, gali rasti kažką tinkamo, neapsiribojant standartiniu europass formatu. Kuo nepatrauklus europass formatas? Šiuolaikinių vizualinių galimybių kontekste jis visų pirma atrodo labai senamadiškai. Taip pat, svarbus bet kokio šablono aspektas – lankstumas. Deja, europass formatas nėra labai lankstus. Dažnai šiuo formatu pateikiama CV užima net kelis lapus, bet nepateikia visos aktualios informacijos. Ir svarbus aspektas – kandidatas dažnai word formatu išsaugotą variantą ir siunčia potencialiam darbdaviui. Ar tai yra blogai? Ne, bet pirmas įspūdis apie jus gali būti ne toks profesionalus kaip galbūt norėtumėte. Word failas yra lengvai formatuojamas variantas, kuris atidarytas kitame kompiuteryje gali atrodyti ne taip tvarkingai (dažnai taip ir atsitinka), kaip atrodė jūsų ekrane. Būtent dėl to, visada rekomenduojamas PDF formatas. O word variantas yra tinkamas, jeigu norisi gauti dar kokių pastabų/korekcijų.☺  Jeigu šablonų gausa jus sutrikdė ir nepavyksta išsirinkti iš daugybės puikių variantų –pasidarykite keletą CV versijų, atsižvelgiant į skirtingas sritis ar reiklavimus išsirinktai pozicijai, pabrėžiant skirtingus gyvenimo aprašymo aspektus.

 

  • Išsirinkus patinkantį šabloną, kitas etapas yra pačios informacijos išdėstymas. Itin svarbu, jog tai būtų padaryta vadovaujantis logika, turi matytis aiški chronologinė seka bei pati gyvenimo aprašymo struktūra. Pavyzdžiui, pildant dalį skirtą jūsų išsilavinimui geriausia pradėti yra nuo informacijos apie paskutinį įgytą (ar vis dar įgyjamą) išsilavinimą. Taip naujausia informacija apie jūsų išsilavinimą tampa HR specialisto pirmiausiai pamatomu išsilavinimo skilties punktu. Nors vidurinio išsilavinimo vietą ir įstaigą verta nurodyti, surašyti visos istorijos, nuo pradinės mokyklos nėra būtina, juo labiau su visais lankytais būreliais – šios informacijos potencialiam darbdaviui tikrai nereikia.☺ Tuo pačiu principu rekomenduočiau vadovautis ir aprašant turimą patirtį – pradedant nuo paskutinės ir toliau pereinant prie ankstesnių. Auksinė taisyklė rašant bet kurią CV skiltį – svarbiausi dalykai turi būti priekyje.

 

  • Dar vienas svarbus aspektas, jau turint CV griaučius su pagrindine informacija ir ruošiantis kandidatuoti į specifinę poziciją, nereikėtų perkrauti gyvenimo aprašymo pertekline informacija. Nors tam tikros paskaitos/ seminarai/ kursai gali parodyti naudingas ir pozicijai reikiamas žinias, svarbu atsirinkti tai, kas yra svarbu tai pozicijai ir nesurašyti visko iš eilės vien dėl to, jog teko dalyvauti. Tokiu pat principu reiktų vadovautis ir į CV įtraukiant papildomą veiklą bei darbą savanoriškose organizacijose. Tą paminėti tikrai vertėtų, bet per daug nueiti į detales ir smulkmenas ne tik nėra būtina, bet kartais net ir nenaudinga. Didesniame informacijos kiekyje aktualūs ir svarbūs jūsų patirties aspektai gali būti tiesiog nepastebėti.

 

  • Detalizuoti ar sutraukti? Labai svarbus klausimas aprašant turėtą darbo ar kitokią patirtį. CV peržiūrintis asmuo tikrai vertina, kai kandidatas pritaiko informaciją ir išgrynina tai, kas būtų aktualu konkrečiai sričiai ar net pozicijai, todėl verta turėti keletą gyvenimo aprašymų. Studijų metu teko dirbti bare ar parduotuvėje? Puiku! Galima įrašyti patį faktą, tačiau tikrai neverta surašyti visų užduočių, kurias teko atlikti, o taip pat išsiplėsti, kaip ši patirtis padėjo ištobulinti komunikacijos įgūdžius (tai jau būtų galima pakomentuoti pirmojo interviu metu ☺). Kalbant apie daugiau patirties turinčius kandidatus, turbūt užtenka vieno klausimo pasvarstymui: ar tikrai reikia turint 5 metų darbo patirtį palikti visas studijų metu turėtas praktikos pozicijas? Glaustai aprašyti pastarąsias darbo patirtis, bet kokiu atveju galima ir naudinga. Kartais keli vertingi sakiniai po pozicijos pavadinimu tikrai gali padėti geriau suprasti turimą patirtį, tačiau vėlgi, rašyti rašinėlio ties kiekviena pozicija tikrai nerekomenduoju. Ir dar pastebėjimas, labai naudinga, jeigu ties turėtomis patirtimis yra paminėta, ne tik tai, kas buvo daryta, bet kas pasiekta. Pavyzdžiui, jeigu dirbote kavinėje, gal verta paminėti, kad naudojant įvairias upsell‘inimo technikas, jūs parduodavote daugiausiai pyragėlių prie kavos?

 

  • Kiek reikėtų/būtų galima pasidalinti asmeniškesnėmis detalėmis? Ar potencialiam darbdaviui įdomūs hobiai? Apie tai yra daug įvairių nuomonių, tačiau vėlgi svarbu naudotis kritiniu mąstymu. Prie hobių dalies įrašius pomėgius keliauti, skaityti knygas ir fotografuoti, interviu metu reiktų turėti ką įdomaus papasakoti apie tai. Neturint ką papasakoti, galbūt būtų geriau tokią informaciją praleisti. Tuo tarpu, nestandartiniai ar labiau išplėtoti hobiai gali būti labai įdomaus pokalbio pradžia, bei atskleisti kandidato asmenybę iš įvairių pusių. Kita informacija, tokia kaip vairuotojo teisių turėjimas gali būti svarbi, jeigu tai buvo vienas iš kandidatuojamos pozicijos kriterijų, tačiau tikrai nėra būtina.

 

Žinoma, būtų galima tęsti šį sąrašą, ir keliauti į daugiau detalių, bet kuo gilyn neriame, tuo daugiau skirtingų nuomonių sutiksime. Todėl labai norėtųsi pabrėžti, jog iš principo svarbiausias aspektas būtų žiūrėti į šį procesą lanksčiai ir kritiškai, prisiderinant prie pozicijos, srities ir tuo pačiu atrenkant svarbiausią ir aktualiausią informaciją.

Ir patarimas pabaigai – būtinai duoti kažkam kitam peržiūrėti ir perskaityti pabaigtą gyvenimo aprašymą. Natūralu, jog pasitaiko įvairių klaidų, bet svarbu jas ištaisyti laiku ir sudaryti apie save gerą įspūdį. Turbūt niekas nenorėtų būti tuo kandidatu, kuris paliko 5 gramatines klaidas, nesulygiuotame ir nesuderintais šriftais gyvenimo aprašyme, nors tuo pačiu tarp asmeninių savybių pažymėjo “pastabumas detalėms” ir “atidumas”. ☺

Sėkmės darbo paieškose!

Agnė Kynienė
Deloitte Žmogiškųjų išteklių vyresnioji koordinatorė

Deloitte yra vadinamos Deloitte Touche Tohmatsu Limited (DTTL) ir grupei priklausančios bendrovės narės bei susijusios įmonės (kartu – „Deloitte organization“). Kiekviena DTTL (dar vadinama „Deloitte Global“) ir grupei priklausanti bendrovė narė bei susijusi įmonė yra atskiri ir nepriklausomi juridiniai asmenys, kurie vienas kitam negali nustatyti įsipareigojimų trečiųjų šalių atžvilgiu. DTTL ir kiekviena grupei priklausanti bendrovė narė bei susijusi įmonė yra atsakingos tik už savo, o ne už viena kitos veiksmus ar neveikimą. DTTL pati savaime paslaugų klientams neteikia. Daugiau informacijos galite rasti čia www.deloitte.com/about.

Deloitte yra pasaulyje pirmaujanti audito ir užtikrinimo, verslo bei finansų konsultacijų, rizikos valdymo, mokesčių ir susijusių paslaugų teikėja. Tarptautinis Deloitte įmonių grupei priklausančių bendrovių narių bei susijusių įmonių tinklas teikia paslaugas keturioms iš penkių Fortune Global 500® bendrovių daugiau nei 150 šalių ir teritorijų (kartu – „Deloitte organization“) visame pasaulyje. Sužinokite, kaip apie 312 000 Deloitte profesionalų kuria įtaką darančius pokyčius (make an impact that matters) www.deloitte.com