Ignalinos atominės elektrinė

Dalia Enkienė – Ignalinos atominės elektrinės Personalo skyriaus, kurį sudaro Personalo administravimo grupė, Organizacijos vystymo grupė ir Mokymų poskyris, vadovė. 2005 m. Dalia baigė teisės studijas, tačiau nuo 2008 m. dirba strateginio žmogiškųjų išteklių valdymo srityje, kaip Personalo skyrių vadovė. Iš jų 10 metų dirbo privačiame sektoriuje, o kitus profesinius metus praleido valstybiniame sektoriuje dirbdama strateginės reikšmės įmonėse. 

 

Kokios trys didžiausios Ignalinos atominės elektrinės vertybės?

 

Ignalinos atominės elektrinės vertybes geriausiai atspindi mūsų šūkis “Iššūkiai šiandien – atsakomybė amžiams”. Iš čia kyla trys pagrindiniai žodžiai: atsakomybė, profesionalumas, efektyvumas. Be šių kertinių kampų nebūtų įmanoma tikėtis, kad ateityje, vietoje dabartinių IAE pastatų bus žalia pievelė, o visos radioaktyvios medžiagos ir panaudotas branduolinis kuras bus saugiai palaidotos giluminiuose atliekynuose.

 

Su kokiais iššūkiais tenka susidurti dirbant įmonėje?

 

Veikiantis branduolinės energetikos objektas jau savaime yra unikalus iššūkis žmonėms. Tačiau saugus eksploatavimo nutraukimo procesas yra dar unikalesnis dalykas, kadangi čia reikia viską atrasti, išrasti ir sugalvoti naujai, kadangi pasaulyje pirmą kartą į ramybės fazę, iki visiško fizinio sunaikinimo, yra „užmigdomi“ galingiausi pasaulyje branduoliniai reaktoriai. Tai unikalus procesas, reikalaujantis didelės disciplinos ir didelių žinių bei profesionalumo. Todėl Ignalinos atominėje elektrinėje kiekvieną dieną darbuotojai susiduria su iššūkiais.

 

Pasidalinkite mitu apie Ignalinos atominę elektrinę, kurį norėtumėte paneigti.

 

Didžiausias ir pagrindinis mitas yra susijęs su tuo, kad Ignalinos atominė elektrinė yra uždarytas ir neveikiantis objektas. Tačiau yra toli gražu ne taip. Yra sustabdytas reaktorių veikimas (pirmas blokas sustabdytas 2004 m. gruodį, antrasis – 2009 m. gruodį) ir nėra gaminama elektros energija. 

Tačiau šiuo metu vyksta eksploatavimo nutraukimo darbai. Iki 2038 m. vykdomas visų įrenginių išmontavimas, pastatų griovimas, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro sudėjimas į saugyklas ir atliekynus, kuriuos reikia suprojektuoti ir pastatyti. 

 

Po šio etapo prasidės beprecedentis milžiniškas projektas – giluminis atliekynas, kuriame panaudotas branduolinis kuras ir ilgaamžės radioaktyviosios medžiagos bus saugomos 10 000 metų. Giluminio atliekyno statymo laikotarpis 2038 – 2080 metai. Tik po 2080 m. prasidės giluminio atliekyno uždarymo fazė.

 

Iš šios informacijos matome, kad dar labai ilgai, Ignalinos atominei elektrinei reikės ypač kompetentingų, aukštos kvalifikacijos darbuotojų įvairiose srityse: inžinierių, statybų vadovų, projektų vadovų, kibernetinės saugos specialistų, IT darbuotojų, viešųjų pirkimų specialistų, teisininkų, žmogiškųjų išteklių valdymo profesionalų, gamtos mokslų studijas baigusių darbuotojų ir be abejonės – aukštos kvalifikacijos vadovų komandos.

 

Kokias galimybes Jūsų įmone gali suteikti jaunam žmogui?

 

Ignalinos atominė elektrinė yra ta vieta, kurioje dirbdamas žmogus gali prisiliesti prie unikalaus projekto, turinčio strateginę reikšmę ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos sąjungos mastu. Todėl mes visada laukiame norinčių prisijungti naujų komandos narių. Taip pat turime praktikos ir jaunųjų specialistų ugdymo programas, suteikiame motyvuotiems, žingeidiems, profesionaliems darbuotojams galimybę daryti tiek vertikalią, tiek horizontalią karjerą įmonės viduje. 

Prisijungus prie atominės komandos, prie darbovietės, kuri laimėjo „Metų darbovietės 2021“ apdovanojimą, asmuo gauna galimybę susipažinti su unikaliais sprendimais, technologijomis, pasisemti patirties ir žinių ne tik iš kolegų Lietuvoje, bet ir tarptautinės patirties, kadangi sudaromos galimybės stažuotėms užsienyje (TATENA organizuoja įvairius seminarus, darbo grupes, techninius posėdžius tokiose šalyse kaip JAV, Japonija, Austrija, Olandija, Prancūzija ir kt.)

 

Tad susidomėjusius galimybe dirbti branduolinės energetikos objekte, kviečiame aktyvių darbo pasiūlymų ieškoti įmonės tinklalapio www.iae.lt skiltyje Karjera, o taip pat ir įmonės Linkedin profilyje „SE Ignalina Nuclear Power Plant“.

 

Pasidalinkite įdomiais faktais apie įmonę.

 

Galime išskirti daug sričių, kurie Ignalinos atominę elektrinę, karūnuotų įdomiausių faktų topuose. Šį kartą norėtųsi paminėti tris sritis: 1) įvairovė ir tolerancija (diversity); 2) inžinerija; 3) darbo vieta.

 

 • Kalbant apie įvairovę yra, tiesiog, būtina pažymėti, kad Ignalinos atominė elektrinė yra tikrų tikriausias įvairių kultūrų šaltinis, kadangi joje dirba net 23 skirtingų tautų ir kultūrų atstovai. Pavyzdžiui graikai, totoriai, žydai, armėnai, bulgarai, osetinai ir t.t.

 

 • Tuo tarpu inžinerijos prasme, IAE yra vienas sudėtingiausių projektų Lietuvos teritorijoje. Tačiau detaliau, kas vyksta mistika apgaubtame objekte, matyt, ne daug kas žino. Nors susidomėjimas branduolinės energetikos objektu, po serialo „Černobylis“ ženkliai išaugo, vis tik mažai kas galėtų atsakyti į tokius klausimus kaip:
 • Kas yra miestas „satelitas“ ir kodėl atominė elektrinė pavadinta Ignalinos atomine elektrine, o ne Visagino atomine elektrine;
 • Kodėl IAE yra dėvimi balti drabužiai;
 • Kaip atrodo ir kur yra tas svarbiausias IAE mygtukas;
 • Kaip atrodo reaktoriaus viršus;
 • Švinas ar vanduo yra patikimiausias izoliatorius radioaktyviam spinduliavimui sulaikyti?
 • Giluminis atliekynas – kapavietė kristalinėse uolienose 500-600 metrų gylyje;
 • Kaip atrodo rinklių ir kontrolinių strypų „lempučių žemėlapis“;
 • Ar yra branduolinio energetikos objekto valdymo simuliatorius;
 • Kur yra griežtesnė patekimo patikros procedūra – oro uoste, skrydžių valdymo centruose ar branduolinės energetikos objekte;
 • Per kiek laiko visas didžiausio Lietuvos ežero (Drūkšių) vanduo pilnai prasisukdavo per veikiančios IAE aušinimo sistemą;
 • Kas yra radioaktyvaus metalo valymo įrenginys;
 • Kaip metalas išvalomas nuo radioaktyvumo ir kodėl jis gali būti naudojamas kitų vartotojų už IAE ribų?
 • Kaip pervežti neišardžius 330 tonų sveriantį turbinos mechanizmą?
 • Kaip atrodo veikiantis antrojo reaktoriaus valdymo punktas, skirtas išlaikymo baseinų stebėsenai;
 • Kaip šiuo metu atrodo išmontuota turbinų salė.

 

Visus šiuos be galo įdomius faktus galima sužinoti pažiūrėjus Proto industrija laidoje Youtube kanale „Vietoj atominės elektrinės bus žalia pievelė“.

 

 • Dauguma vis dar mano, kad darbo vieta yra Visaginas. Tačiau nėra visiškai taip. Daugybės pareigybių darbuotojai gali dirbti ir Vilniaus ofise. Taip pat yra sudaroma ir galimybė dirbti nuotoliniu būdu.